Zaznacz stronę

Jak się jest całe życie „chomikiem-zbieraczem” i ilość rzeczy zaczyna przytłaczać to nie jest łatwo zacząć proces pozbywania się nadmiaru. Zwykle przez lata trwało gromadzenie i z dnia na dzień ciężko jest tak po prostu to zmienić. Nie pomaga przekonanie, że wszystko się może przydać.

U mnie cały proces trwał długo przez to, że sama walczyłam ze swoim chomikowaniem i uczyłam się na sobie jak do tego podchodzić. Zaczęłam od ubrań i jest to dla mnie dobry punkt wyjścia. Przekonałam się też, że może to być dobry punkt wyjścia dla innych „chomików-zbieraczy”. Poniżej możesz przeczytać historię dziewczyny, której pomogłam zacząć proces pozbywania się nadmiaru od zrobienia porządku z ubraniami. Poniższy tekst dostałam od niej.

”Czyli tak: w czym były trudności? Ano że chomikiem jestem i nic co chomicze nie jest mi obce 😉 A to się przyda,  a to szkoda wyrzucić bo przecież może wrócić komuna,  mogę zostać bez pracy na ulicy, może nastąpić wybuch bomby atomowej i wtedy zapasy będą jak znalazł. Nawet te zniszczone i naddarte ubrania będą jak znalazł.

A co z tego że za małe?  Przecież schudnę,  na bank schudnę.

A co z tego że się topie w co niektórych? Jak przytyje to będą jak znalazł.

Kolejny problem to wyrzucenie. Skoro poświęciło się jakieś środki i poczyniło nakłady pracy własnej nawet na nie bardzo przydatne w danym momencie rzeczy to grzechem jest je wyrzucić.

No i tak to mijają lata i przychodzi taki moment kiedy nie ma miejsca na poskładanie prania do szafy. Rzeczy prowadzą koczowniczy tryb życia po pokojach. Ale to jeszcze nie był ten moment. To jeszcze nie tak bardzo przeszkadza. Chomiki maja wrodzona zdolność do poruszania się po czymś takim.

Dopiero kropeczka nad i pojawia się kiedy kupujesz nowe fajne spodnie we wzorek i chcesz założyć do tego fajny jednolity t-shirt. Przecież masz 50 t-shirtów. Otwierasz szafę i jedziemy. Pierwszy rozciągnięty, drugi sprany, trzeci po pępek, czwarty – a co to w ogóle jest?, piąty – moda na pufki minęła ładnych parę lat temu, w szóstym wyglądasz grubo itd. itp. I tak dochodzi się do punktu kiedy trzeba iść po nowy t-shirt do sklepu. I kupujesz dwa nowe,  dobre i wygodne t-shirty w H&M po całe 20 zł każdy.

I wtedy to już ten moment : Ewa jest decyzja,  sprzątamy. Czas na wpuszczenie fachowca i ogarniecie tego.

Pytasz : ale czy naprawdę?

Mówię tak,  podjęłam decyzję,  oddamy ze dwie,  trzy reklamówki rzeczy.

Mówisz OK!  Super!  To jedziemy!

Stres niemały bo trzeba do tego się jakoś zabrać,  a dużo tego,  mocno dużo. I trzeba się rozstać z rzeczami,  swoimi ubraniami gromadzonymi przez lata. No ale masz podejście i wyczucie. Nie zmuszasz do niczego,  pozostawiasz decyzję mi,  to ważne.

Druga super sprawa –  wyrzucenie wszystkiego na środek pokoju i zaskoczenie u mnie. O ja! To tyle tego jest?? Tyle par spodni, butów, sukienek? W kupie widać ile tego się zebrało.

Powoli przymierzam każda rzecz. Świadomość ilości ubrań przyspiesza moje decyzje. Nie ma już litości dla naddartych ubrań,  dla tych których nie lubię,  dla tych które są zdecydowanie za małe.

Przy okazji odkładamy dobre rzeczy,  które lubię i w których chodzę w jakimś określonym porządku. Na przyszłość to jest jak znalazł bo od razu wiem gdzie czegoś szukać.

O dziwo oddaje tych ubrań tak dużo, że znajduje się nawet miejsce na kategorię gorsze i podomowe. I takie z którymi jeszcze nie jestem w stanie się rozstać 🙂

Także porządki z Ewą przeszły moje najśmielsze oczekiwania. 11 toreb ubrań wyjechało do bardziej potrzebujących ode mnie. I w końcu mam miejsce na nowe t-shirty. Takie które pasują do spodni we wzorek. I mam gdzie odłożyć rzeczy z prania. Kawał dobrej roboty 🙂 Bardzo polecam i serdecznie pozdrawiam 🙂 ”

Jeżeli mieszkasz w Warszawie i potrzebujesz wsparcia w porządkowaniu ubrań to raz w miesiącu jest możliwość wykupienia u mnie takiej usługi (dostępne terminy). Od lat zajmuję się wnętrzami i jest to główne pole mojego działania ale często przy projektowaniu wnętrz spotykałam się z prośbą o „powiększenia przestrzeni” co też robię czyli optycznie powiększam przestrzeń. Jednak czasami żadne sztuczki projektowe nie pomogą albo pomogą niewiele, bo najzwyczajniej w świecie jest za dużo rzeczy.

porządkowanie ubrań

  – usługa stacjonarna na terenie Warszawy